POCATELLO--Saturday provided a familiar scene for the Sugar-Salem boys and girls at the 3A and 2A cross-country championships, but it was sweet nonetheless.

For the third consecutive year, Sugar-Salem swept the 3A boys and girls team titles. The Diggers did so with commanding victory margins--43 points on the boys side and 71 points on the girls side.

Sugar-Salem had 13 medalists in the process, getting four finishes in the top 10 on the boys side five finishes in the top nine on the girls side at the Portneuf Wellness Complex.

“I don’t really know that I’ve had ever two teams win by that much,” Sugar-Salem coach Brett Hill said. “It’s just impressive.”

There were two additional layers to the sweep that further cemented how impressive the victories were. The boys have now won five consecutive state titles--a first for an Idaho 3A boys program--and senior Sarenady Price won the 3A girls race to become Sugar-Salem’s first girls individual champion since 2014 graduate Olivia Redd, who graduated with two individual cross-country state titles and three individual track state titles.

The individual gold for Price, who won in 19:29.10, came after consecutive second-place finishes at state as a sophomore and junior.

“It feels so good,” Price said moments after winning. “Really good.”

Adding to her win was the fact that she led a 1-2 Sugar-Salem finish with teammate Jaresa Jackson, a sophomore, who placed second in a personal best 19:40.97. Price was as excited about Jackson’s finish as she was her own. It was the second year in a row they medaled together at state.

“She’s so amazing,” Price said. “I couldn’t have done it without her.”

Hill also expressed pride in Price, especially after how close she came to claiming gold at her previous two state meets.

“She just stays so committed,” Hill said. “It was so great to see her do that. I’m just so proud of her.”

Another senior, Kaysen Klingler, led the Diggers on the boys side by running 16:14.89 for second place, a career best finish for him at state cross-country.

Seven Sugar boys finished under 17 minutes with Parker Dupree (10th) and Brigham Dalling (11th) finishing within tenths of a second of one another with Aiden Alley finishing a hundredth of a second behind them.

Idaho cross-country state championships

Individual results are top-10 only plus other top-20 local finishers

3A

Boys

Team scores: 1. Sugar-Salem 36, 2. Gooding 79, 3. Snake River 103, 4. Teton 133, 5. Timberlake 136, 6. Parma 146, 7. Buhl 167, 8. Fruitland 178, 9. Homedale 248, 10. Kellogg 263, 11. Bonners Ferry 273

Individuals

1, Logan Hunt (TIM) 15:48.36. 2, Kaysen Klingler (S-S) 16:14.89. 3, Owen Rogers (GOOD) 16:21.50. 4, Lorenzo High (SR) 16:24.54. 5, Daniel Butler (BUHL)16:27.97. 6, Parker Galbraith (S-S) 16:37.04. 7, Tanner Dupree (S-S) 16:50.86. 8, Tegan Baumann (GOOD) 16:53.23. 9, Lincoln High (SR) 16:54.36. 10, Brigham Dalling (S-S) 16:58.05. 11, Parker Dupree (S-S) 16:58.24. 12, Aidan Alley (S-S) 16:58.25. 15, Jack Dobbs (TET) 17:10.67. 16, Kody Dalling (S-S) 17:12.76. 18, James Allen (TET) 17:15.73.

Girls

Team scores: 1. Sugar-Salem 27, 2. Timberlake 98, 3. Filer 106, 4. Kimberly 118, 5. Teton 121, 6. Snake River 128, 7. Priest River 190, 8. Fruitland 196, 9. Bonners Ferry 240, 10. Weiser 264

Individuals

1, Sarenady Price (S-S) 19:29.10. 2, Jaresa Jackson (S-S) 19:40.97. 3, Emma Hillam (FRU) 19:50.30. 4, Brinley Humphreys (KIM) 19:54.33. 5, Sara Bagley (TET) 19:57.02. 6, Liz Edler (FIL) 20:06.07. 7, Taya Brewer, (S-S) 20:08.60. 8, Ryley Klingler (S-S) 20:08.94. 9, Ethnie Hamblin (S-S) 20:11.57. 10, Annika Rantala, Priest River, 20:24.30. 12, Kennedy Gillette (S-S) 20:37.99. 15, Breklynn Gee (South Fremont) 20:43.87. 20, Kierra Jensen (SR) 20:51.28.

2A

Boys

Team scores: 1. Salmon 22, 2. Soda Springs 72, 3. McCall-Donnelly 108, 4. West Side 112, 5. Cole Valley Christian 117, 6. Melba 153, 7. North Fremont 161, 8. Declo 197

Individuals

1, Johnathon Simmons (SAL) 15:56.55. 2, Jacob Moffat (WS) 16:24.42. 3, Keller Brothers (SAL) 16:25.49. 4, Hyrum Spencer (West Jefferson) 16:25.70. 5, Treygan Bragg (SAL) 16:31.01. 6, Max Palmer (NF) 16:34.86. 7, Andy Gebhardt (SAL) 16:38.53. 8, Carter McCullough (SODA) 16:43.88. 9, Nathan Deschaine (SAL) 16:45.24. 10, Grady Mylander (Nampa Christian) 16:48.89. 13, Zack Johnston (NF) 16:54.57. 17, Micah Tolman (SAL) 17:00.68.

Girls

Team scores: 1. Soda Springs 49, 2. Bear Lake 67, 3. Salmon 90, 4. Melba 102, 5. McCall-Donnelly 109, 6. Cole Valley Christian 143, 7. West Jefferson 175, 8. Ririe 195, 9. Declo 228

Individuals

1, Sophie McManus (MCCALL) 18:30.78. 2, Elli Kelsey (BEAR) 18:45.36. 3, Elise Kelsey (BEAR) 19:02.36. 4, Brynlee Simmons (SODA) 19:14.49. 5, Josi Kelsey (BEAR) 19:16.41. 6, Lily Neff (Nampa Christian) 19:37.13. 7, Becca Lau (SODA) 19:38.69. 8, Tayah Gaines (SODA) 19:42.03. 9, Cori Hatfield (MCCALL) 19:43.56. 10, Sedona Cannon (SAL) 19:44.49. 12, Elizabeth Spencer (WJ) 19:46.64. 15, Sara Deschaine (SAL) 20:04.77. 19, Kaylee Dalling (WJ) 20:22.75.

Marlowe Hereford is a sports reporter for the Post Register. Contact her at 542-6772 and find her on Twitter: @mwhereford.