South Fremont's boys track team celebrates with their second place trophy after the Aberdeen Invitational.

Members of South Fremont's boys track team celebrate with their second place trophy after the Aberdeen Invitational.

South Fremont’s boys’ team took second in the Aberdeen Invitational Friday with 85.5 points 19.5 points shy of first-place West Side and 29.5 points more than third place Aberdeen. They also beat district rival Teton by over 30 points.

Nick Hammond placed first in the 300-meter hurdles with a time of 43.30 and second in the 110-meter hurdles and the triple jump with a time of 16.85 and a jump of 40-03.75.

Edwin Smith placed first in the shot put and discus with PR throws of 47-10.75 and 130-04.

Sophomore Carsen Draper took second in the 800 meters with a time of 2:10.75.

Miguel Alvarado, Tristan Olson, Jeimyn Fransen and Kyler Lusk placed fifth in the four by 100-meter relay with time of 47.59.

Olson, Dallin Orme, Joseph Badachi and Draper placed fifth in the medley relay with a time of 4:01.54.

Alvarado, Bridger Poulson, Olson and Lusk placed sixth in the four by 200 meter relay with a time of 1:41.10.

Sophomore Dallin Orme took sixth in the 100 meters with a time of 12.28.

Girls

Their girls’ team came in fourth with 45.5 points.

Malorie Tucker placed second in the discus with a throw of 102-03.

Freshmen Josee Angell placed second in the 400 meters with a time of 1:01.54.

Casandra Benitez, Karlee Thueson, Carly Hikida and Josee Angell took second in the medley relay with a time of 1:57.44.

Carly Hikida placed fourth in the 100 meters with a time of 13.82 and placed fifth in the 300-meter hurdles with a PR time of 53.64.

Cassandra Kitiona took fourth in the shot put with a throw of 32-05.00.

Casandra Benitez, Paige Fullmer, Kimiko Whitmore and Brook Avery took sixth in the 400 by 100-meter relay with a time of 56.83.

Karlee Thueson took sixth in the high jump clearing 4-06.00.

South Fremont’s next meet is the Salmon Invitational at Salmon High School Wednesday.