Support Local Journalism

The Rexburg Civic Club held its annual “Art, Poetry and Photo contest.” Students from grades Kindergarten to high school were invited to submit items for the annual event.

The event was held at the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints Center Stake Building where an estimated 200 people attended.

Normally following this competition, entries are sent to Boise for a state competition, but because of the COVID-19 virus, that competition has been cancelled.

The Civic Club is the local chapter of the GFWC and has been sponsoring this event for over 20 years.

Students grades Kindergarten through 12th grade were invited to submit art items.

The winners include the following:

In Division One, Grades K-2, First Place Burton Elementary student, Ledger Spackman, “Cadence.” Second Place, Lincoln Elementary School, Aubree Phillips, “Swirly Trees.” Third Place, Lincoln Elementary School, Emmie Johnson, “Yellow.” Honorable Mention, Kennedy Elementary School, Amree Lusk, “Winter Fun.” Honorable Mention, Burton Elementary School, Mason Klingler, “The Sorcerer’s Stone.”

Division Two, Grades 3-4 winners include: First Place, Kershaw Elementary School, Ariana Ricks, “The Toucan,” Second Place, Kennedy Elementary School, Kori Clawson, “The Beach,” Third Place, Kennedy Elementary School, Ester Maria Vazquez, “Blooming Heart,” Honorable Mention Madison Middle School, Brooklyn Redd, “My Light,” Honorable Mention, Lincoln Elementary School, Abby Davis, “Good Gills.”

Division Three, Grades 5-6 include: First Place, Kershaw Elementary School, Porter Teichert, “Skater,” Second Place Madison Middle School, Marie Tonks, “Daydream,” Third Place, Madison Middle School, Keaton Ashton, “Reflections,” Honorable Mention Madison Middle School, Zoey Bradfield, “Tropical Paradise,” Honorable Mention Madison Middle School, Kenzie LaRue “I Will Help You Grow.”

Division Four, Grades 7-9 include: First Place Madison Jr. High School, Grace Pulsipher, “Quickwater Poppies,” Second Place 2nd Place Sugar Salem High School, Curtis Wise, “Curious Smell,” Third Place, Sugar Salem Jr. High School, Isabelle Tuttle, “Heaven on a Plate,” Honorable Mention Sugar Salem Jr. High School, Eli Lawrence “Thunderbird in Paradise,” and Honorable Mention Sugar Salem Jr. High School, Dillan Lerwill, “Beauty of a Pumpkin.”

Division Five Grades 10-12 include: First Place Central High School, Mary Jane Adams, “Eloquent Abstract.”

Poetry Contest Winners include the following. In Division One, Grades K-2: First place, Hibbard Elementary School, Scott Edvalson, “Animals in the Jungle,” Second Place, Burton Sydney Gee, “Yeti at the Zoo,” Third Place, Lincoln Elementary School, Scarlet Sierra, “Sunny Summer,” Honorable Mention, Lincoln Elementary School, “Makayla Hintze, “Cold Snow,” Honorable Mention, Lincoln Elementary School, Jace Ball, “All About Cheetas.”

Division Two, Grades 3-4 winners include, First Place, Burton Elementary School, Mallory Cooper, “Joy to Me,” Second Place, Adams Elementary School, Nixon Rammell, “Snowball Fight,” Third Place, Kershaw Elementary School, Swede O. Haynie, “Blue,” Honorable Mention, Madison Middle School, Scarlet Kerr, “Pick a Friend,” Honorable Mention, Kennedy Elementary School, Jaden Deming “I’ve Been Wanting To Say,”

Division Three winners Grade 5-6 include: First Place Madison Middle School, Azely Anderson, “What is a Book,” Second Place, Madison Middle School, Kaylee Davidson, “Love,” Third Place, Kershaw Elementary School, Rilee Shaw, “Civil War,” Honorable Mention Kershaw Elementary School, Maddie Harris, “Winter.”

Division Four Grades 7-9 winners include: Second Place Madison Jr. High School, Katelyn Hellmann “Your Worth,” Honorable Mention Madison Junior High School, Kierra Isaacs, “Haiku.”

Division Five, Grade 10-12 winners include, First Place Central High School, Mary Jane Adams, “Anorexia and Bulimia.”

Photography Contest Winners include the following. In Division One, grades K-2, First Place, Burton Elementary School, Owen Barrus, “An Alley in Venice,” Second Place, Kennedy Elementary School, Sierra Deming, “Awesome Moose,” Third Place, Burton Elementary School, Ashtyn Egbert, “The Ladybug’s Home.”

Division Two, Grades 3-4 winners include First Place Burton Elementary School, Austin Barrus, “The Streets of Venice at High Tide,” Second Place Adams Caden, “Simmons Drifting,” Third Place, Burton Elementary School, Greyson Gee, “The Caverns,” Honorable Mention, Kennedy Elementary School, Hudson Garner, “Glowing Horns,” and Honorable Mention Madison Middle School, Jacob Williams, “Rexburg Winter.”

Division Three, Grades 5-6 include First Place Madison Middle School, Elia Strobel, Australian Spider Lily, Second Place Madison Middle School, Aleah Orr “Trees,” Third Place Sugar Salem Jr. High School, Tristan Weilacher, “Blond Bison.” Honorable Mention Kershaw Elementary School, Rilee Shaw “Wintergreen”

Division Four, Grades 7-9 winners include: First Place, Ella Allen, “Rose Water,” Second Place, Sugar Salem Jr. High School, Benjamin Grover, “Fuel,” Third Place, Madison Junior High School, Emma Slade, “In a Fairy Garden,” Honorable Mention Madison Jr. High School, Jaden Rinehart “Portrait of 3 Girls & a Bird,” Honorable Mention, Madison Junior High School, Sadie Kerbs, “A Fisherman’s Sunset,”

Division Five grades 10-12 winners include: First Place, Central High, Anika Chase Sunset, “At a Waterpark,” Second Place, Central High School, Jacob Chase, “Sunset,”

2nd Place Central High Jacob Chase Sunset