Voting

MADISON/FREMONT COUNTIES − On Aug. 26, citizens from all over the Upper Valley could start declaring their intent to run for office.

The deadline was Sept. 6 at 5 p.m. The deadline for write-in candidates is Oct. 8. Voting day is Nov. 5 but the mail-in, absentee ballot, and early voting deadline is Nov. 1, at 5 p.m. Below is the list of those who have filed.

MADISON COUNTY

Cemetery Boards

(i)Bobbie L. Larsen for Teton Cemetery board member

Dusty Mason for Sugar City Cemetery board member

(i)Regina Weddle Plano Cemetery board member

Frankie Sue Sutton for Sutton Cemetery board member

Boyd R. Hall for Burton Cemetery commissioner Sub-District 2

Delbert Edstrom Burton Cemetery commissioner Sub-District 1

Jacqueline L. Brown for Plano Cemetery board member

(i)Stephen James Parkinson running for Rexburg Cemetery board member

Merrill Rudd, incumbent, for Rexburg Cemetery board member

Sugar-Salem School District

Ian Luke for Zone 3 trustee

(i)Greg Stoddard for Zone 2 trustee

Madison School District

(i) Holly S. Allen for Zone 1 trustee

Justin H. Egbert for Zone 4 trustee

(i)Ryan Laird for Zone 3 trustee

Madison Fire Commission

(i)Wes Donahoo for Commission Seat 2

Rexburg

Those running for mayor:

(i)Jerry Leo Merrill

Travis Brown

Those running for council 4 years:

Robert E. Chambers

Bryanna Johnson

(i)Tisha Flora

(i)Jordan C. Busby

Sugar City

Those running for mayor:

Timothy J. Frogue

Steven Adams

(i)David D. Ogden

Those running for council 2 years:

Catherine H. Nielsen

Connie Fogle

Deverl Stoddard

Clyde H. Haacke

Those running for council 4 years:

Joy M. Ball (she resigned from the council this year.)

L. Gene Jeppson

Steve Davis

(i)Brent R. Barrus

FREMONT COUNTY

South Fremont Fire

(i)Russ Howard for District 3 Commissioner

North Fremont Cemetery

(i)Michael Sturm for District 3 Commissioner

South Fremont School District

Tia J. Cherry for Zone 3 trustee

Julianne Hill for Zone 1 trustee

Ashton

Those running for mayor:

Tom Maddingly

Those running for council 4 years:

John Kaelbere

Sheryl Hill

John A. Scase

Suzanne Brady

(i)Jerry Funke

(i)Teresa Hansen

Drummond

Those running for mayor:

Ellis F. Shirley

Those running for council 2 years:

Richard Somasi

Wilma Miller

Those running for council 4 years:

Mary Gretsinger

Shilo Hill

Island Park

Those running for mayor:

Mike Bogden

Bruce Ard

Those running for council 4 years:

(i)Mona Caldwell

 Richard Payini

Newdale

Those running for mayor:

Dal Schwendiman

Chad Stevens

Those running for council 2 years:

Kevin Torgrimson

Those running for council 4 years:

(i)Raymonda Furness

Joseph Powell

Parker

Those running for council 2 years:

(i)Heidi M. Pehl

(i)Ryan Crapo

St. Anthony

Those running for council 4 years:

(i)Rick Hill

John L. Sanders

Rider Evan Robison

Wendy Sykes

Russell S. Ruberton

Les Fadness

David Kynoch

Teton

Those running for mayor:

Austin Edwards

Zachary J. Griggs

(i)Phil Sutherin

Those running for council 2 years:

Ronald B. Overson

Those running for council 4 years:

Vanessa Josephson

(i)Scott Rinehart

Editors note: (i) means that the individual is incumbent. 

To contact Victoria email her at vvarnedoe@uvsj.com or call her at 208.356.5441. at extension 13.